Kamremsbyte - när? (Splittad tråd)

Frågor som har med teknik att göra hör hemma i det här forumet.
Post Reply
User avatar
agakhan
Användare
Posts: 10
Joined: Sun 16 Feb, 2003 22:12
Location: Göteborg
Contact:

Post by agakhan »

hi Lasse.
Du skrev:
"Ett kamremsbyte på en Lotus 900 motor (Esprit, Excel, Eclat, Elite) som ska utföras minst vart tredje år kostar hos märkes-verkstad c:a 8-9000 kr."
Var har du fått det ifrån att kamremmen ska bytas "Minst vart tredje år......."?
Så sägs det inte i min servicebok !!!!!!!!!!!! (Excel SE 86)[/quote]
KG Gripson
User avatar
Lasse
Forumveteran
Posts: 542
Joined: Mon 10 Feb, 2003 09:50
Location: Sollentuna, Stockholm

Post by Lasse »

Hej!

Detta framgår inte av serviceboken. Tittar man på serviceplanen för Esprit Turbo SE så framgår det att remmen ska bytas vid 4000 mil. ingenting om tid alltså. Den allmänt vedertagna regeln är dock byte vid 3000 mil eller 3 år, vilket som inträffar först. Jag vet inte om det är Lotus officiella ståndpunkt men "regeln" tillämpas av min mek i Stockholm (har bla kört racing med Lotus Europa) och Lotusspecialisterna Paul Matty i Storbrittanien. Gummi åldras som bekant och blir hårt och sprickigt, när det gäller TwinCam-motorn vill man ju inte ta några som helst risker eftersom det med närmast 100% sannolikhet blir totalt motorhaveri om remmen skulle "falera". :18_crazy:

Mvh /Lasse  :wave:
User avatar
Mikael_W
Forumadministratör
Posts: 1442
Joined: Sat 10 May, 2003 21:15
Location: Skåne,Malmö
Contact:

Post by Mikael_W »

ja jag också läst nästan överallt att vid 3 år bör man byta, fast det är väl också rätt olika beroende på körstil och dylikt. (har förmig det står 6000mil på min V8a i bruksen). Undras egentligen vad som gäller på maskinskadefärsäkringen om man inte bytt efter 3 år och remmen skulle paja, jag menar man har ju följt serviceboken från tillverkare.
Mikael, Fisker Karma
User avatar
EXCEL,PATRIK.
Forumveteran
Posts: 643
Joined: Mon 17 Feb, 2003 12:25
Location: Genarp, Skåne.

Post by EXCEL,PATRIK. »

Läste i en engelsk tidskrift att 907 motorer skulle bytas vart annat år medan 912 klarar tre år, förstår inte vad det är för skillnad, det är samma motor med annan vevaxel för ökad slaglängd 1974cc till 2174cc.
Är det något som jag inte fattar eller har engländaren fel ?
Ringde runt för att få pris på byte (tid i vinter) på byte Överst kom Wendel med ca 9000:- Autoropa ca 5000:- (Lars Wendels, nuvarande firma)
Skruvaren här hemma ca3000:- om jag skickar med en handbok så kamhjulen kommer på rätt ställe och spänningen av remmen blir den rätta.
Det finns nog fler att fråga, men som framgår så är det stor skillnad på priserna.
User avatar
Lasse
Forumveteran
Posts: 542
Joined: Mon 10 Feb, 2003 09:50
Location: Sollentuna, Stockholm

Post by Lasse »

Hej igen!

Skillnaden är inte mellan 907 och 912 utan mellan HC och inte HC. HC motorerna använder en rem med rundade kuggtänder som har betydligt bättre grepp i kugghjulen än den gamla med fyrkantiga kugg. Därav troligen skillnaden i bytesperiod.

Som kuriosa kan berättas att när Lotus lanserade de senare modellerna av V8:an så skröt man med 12.000mil eller 5år (eller vad det nu var). Emellertid så inträffade ett flertal motorhaverier varvid övriga ägare fick ett trevligt litet brev från Lotus där det angavs at man bytt detta intervall till 3.000 mil eller 3 år :-D . Surt sa räven!  :bang:

Mvh /LasseW
User avatar
Mikael_W
Forumadministratör
Posts: 1442
Joined: Sat 10 May, 2003 21:15
Location: Skåne,Malmö
Contact:

Post by Mikael_W »

nog dags man byter remmen, tänkte dock vänta till våren och ta Bservicen samtidigt så kanske man kan pruta lite på priset hos wendels. Tog autoropa bara 5lock? Någon här som bytt remmen hos Autoropa, har haft min Ginetta hos dem och inget att klaga på
Mikael, Fisker Karma
User avatar
EXCEL,PATRIK.
Forumveteran
Posts: 643
Joined: Mon 17 Feb, 2003 12:25
Location: Genarp, Skåne.

Post by EXCEL,PATRIK. »

Ring och prata med Thomas Bell på Autoropa, han är Lotus mek sen 30 år eller så t´rir att han kan detta med våra bilar.

Hur ser jag vad det är för rem som jag har på min bil, Excel från 87. Vill inte vänta för länge och riskera att den kuggar över.  :nono:
User avatar
Lasse
Forumveteran
Posts: 542
Joined: Mon 10 Feb, 2003 09:50
Location: Sollentuna, Stockholm

Post by Lasse »

Det finns egentligen bara två rem-typer som jag känner till. Det är den med runda respektive fykantiga tänder, du ser lätt vilken. om du ska beställa rem, ring till Bennets i Lerum och ange din bilmodell och remtyp så får du rätt.
Om du tänker låta en "tredjeparts"-mek göra jobbet ska du ha klart för dig att han behöver en Burroughs-mätare kalibrerad mot din rem-typ för att kunna ställa in korrekt remspänning. Intervallet för rätt inställd rem är mycket tajt.

Se även: :http://lccs.nu/forum/viewtopic.php?t=21 ... highlight=

Mvh/Lasse  :wave:
Post Reply