a_annell wrote:Dom har ju byggt en bana ute vid Arlanda, egentligen en trafikövningsplats för yrkesförare och polis men läser man på deras hemsida verkar det som att den skulle kunna vara öppen även för motorklubbar att anordna evenemang som "förarutbildning".
Annars är jag pigg på att hänga med på lite turer.
Jag åkte förbi just den trafikövningsbanan igår och blängde in genom staketet. Klart intressant om det kommer att bli möjligt att köra "förarutbildning" i klubbregi där.
(Fast vad jag har hört så blir det nog inte så... I alla fall inte till en början. "Det lär dock inte bli möjligt att upplåta banan för allmänna track days och liknande inom en nära framtid, då restriktionerna blir återhållsamma beträffande de aktiviteter som får äga rum i området.")
Lilla My wrote:Är jag för sent ute? Har ni redan varit ute och kört?
Annars är jag också intresserad (innan snön kommer).
p.s. Det var trevligt på Rosersberg.
/ Lasse
Det kanske går att få till en lördags eller söndagsförmiddagstur i sthlmsområdet vid tillfälle under hösten.
Nå'n som har idéer?
Jag missade tyvärr Rosersberg. Representerade på annat håll (några kilometer söderut...).
Det hade varit trevligt med en förmiddagstur en helg i september. Nu i helgen är det årsmöte, men sedan ser mina helger ganska fria ut. Förslag på dag?
Riktigt fina bilar, Exigen ser ut att ha varit i fint sällskap i helgen! Hoppas att den hävdade sig väl!
För att göra nå't av trådens subject...
Det slog mig just i elfte timmen att en morgontur i lagom tempo på lite krokvägar på norra sidan Sthlm i helgen kanske kunde vara nå't? Söndag? Vädret ska väl vara drägligt har jag fått för mig.
Man kunde ju mötas t.ex. i Väsby och sedan åka lite trevliga krokvägar och ta en fika nå'nstans om det fortfarande finns några sommaröppna fik. Kanske Skoklosters slottscafé om de har öppet...?
Någon som är intresserad av att krama det sista ur sommaren?
Tidigare i tråden vi wrote:Dom har ju byggt en bana ute vid Arlanda...
Historien upprepar sig (tyvärr, kan man ju tycka ur mitt snäva perspektiv). http://www.sigtunabygden.se/sigtunabygd ... 72906.aspx
Det hade varit fint om man på denna snutten asfalt, som faktiskt geografiskt ligger rimlig närhet till merparten av Sveriges innevånare, kanske hade kunnat tänka sig att idka lite körträning och liknade.
Tråkig läsning.
När jag läser artikeln påminns jag om när jag växte opp på 60-talet (Stenåldern) i Eskilstuna.
Där hördes på alla 3 adresserna jag bodde , tydligt när det kördes speedway på andra sidan stan.
Detta var visserligen i tidernas begynnelse, men nu kan man inte bygga banor annat änn i djupaste Norrland om man ska tänka på relationen ljud/ människor. men då är det alltid den lilla skalbaggen eller något annat som är unikt för alla miljömänniskor, som blir stört.
Alltså är nya banor uteslutet enligt deras kriterier.
Vi med motorhobby ska vara glada att vi blir tilldelade X antal dagar vi fritt får utöva vår hobby.
Som motsats blev jag i går stoppad av polis när jag skulle åka för att hämta min familj från pendeltåget. Anledning?!
Väsby möte Syrianska i fotboll (fick jag reda på senare).
Fotbollsintresserade har givetvis (Ironiskt) företräde framför alla andra, det är ju en "Allmän" hobby.
Resultat, jag fick åka en ca 4 km omväg ,tack vare deras intresse.
Denna situation förbättrar inte min inställning till fotboll och liknande.
STELLAN
2 X EXCEL SE -88
1 X ELISE -01 (DOTTER)
Medlem #236
Ser ju rätt kul ut... Fast kanske lite klent med avåkningszoner på sina håll.
Tänk om denna anläggningen kunnat användas på samma sätt som sin motsvarighet i Linköping (Sviestad)...
.
Väcker lite liv i min "slask och skitsnackstråd" här på forumet.
Har ni somnat under vintern? Om ni missat det kan jag berätta att det blivit vår även här i Mälardalen.
Finns det ork för att hitta på nå't, kanske sammanstråla någon morgon under påsken för att åka och fika nå'nstans eller så?