Har köpt en Europa kaross.
Vet inte så mycket om bilens historia.
Var tänkt till att användas till dragracing av någon tidigare ägare enligt säljaren.
Troligtvis i Småland.
Bilen har varit vit.
Någon som vet om det går att identifiera en kaross och få fram bilens historia.
Har den varit regad i Sverige? osv.
Planerna för karossen är troligtvis en modsportbil alternativt ett amatörbyggt fordon för gatan.
Chassi nr. sitter i bagageutrymmet (fram på europan) på en platta som är nitat i karossen. Var och tittade på din kaross och den verkar vara en blandning av delar. Karossen är en tidig s2 men den ena dörren kommer från någon annan bil (senare s2), någon har också försökt att bygga en twin cam av den genom att kapa bakskärmarna. Då din kaross saknar id plåt är enda sättet att få tag i tidigare ägare.
Om du inte har den nitade plåten kvar titta på höger sida av upphöjningen ("Kardantunneln") mellan stolarna där finns det skrivet med svart tuschpenna i plasten, ganska stort men inte helt tydligt. Inuti dörrarna finns det även skrivet chassinr med svart penna. Här är det lite tydligare. Nu utgår jag från hur det såg ut i min TwinCam men det är ju inte omöjligt att det ser likadant ut i er.
ola wrote:Om du inte har den nitade plåten kvar titta på höger sida av upphöjningen ("Kardantunneln") mellan stolarna där finns det skrivet med svart tuschpenna i plasten, ganska stort men inte helt tydligt. Inuti dörrarna finns det även skrivet chassinr med svart penna. Här är det lite tydligare. Nu utgår jag från hur det såg ut i min TwinCam men det är ju inte omöjligt att det ser likadant ut i er.
M.v.h.
Ola Alsén
Det är nog likadant i de flesta europa karosser, i alla fall dom som är fabriksbyggda (det gick ju även köpa bilen som byggsats). I elan +2 skrev dom chassi numret på insidan av karossens tak.
Omdöme får man av erfarenhet, erfarenhet får man av dåligt omdöme...
min S2 heter saledes bara 54/chassinr, dvs typ lotus 54 det ar allt.
Dock sa ar europerna ganska enkla att kanna igen da S1 har chassit inplastat i karossen.
S2orna har separat ram och S3 = TC/special har avhuggna fenor bak och ser ut som en pickup!
Efter att ha slipat försiktigt kan jag läsa 0671 på karossen.
Det innebär om jag förstått det rätt att karossen är en S2 och chassinummret skall vara 540671.
Någon son vet något om denna bil?
Till Er alla som hjälpt till hittills, Tack.
Det fanns en hemsida med alla chassinr., färg, motornr. och vilken växellåda bilarna hade när dom lämnade fabriken (tror att den var fransk). Hittar den tyvärr inte nu, men någon annan kanske har adressen. Annars kan du skicka ett mail till denna adressen AGraham@lotuscars.co.uk Han har ett register över alla bilar och vem dom såldes till.
Tjenare , antar att det va du som köpte den söndersågade 46 karossen ?
Tips är att försöka renovera den till 46spec då dessa börjar bli jääävligt sällsynta !
Väntar fortfarande för att få papprena på alla lotusar som finns i Sverige via en kontakt till farsan (som förövrigt leveranskört europorna)
Men efter det kan jag nog ta redan på det mesta.
Kolla Europa Register , den killen har börjat kränga iväg rätt mycket 46 delar , Ramen vet jag inte hur mycket som skiljer sig från tex 54an.
Vet att han har endel inredningsdelar , bärarmar , hubbar har han säkert också och sen lite andra S1 delar
Du har även chassi lista över alla chassinummer där
Andreas Tysk
Lotus Europa S1 - 68
MGB GTSR - 70
Mini Van "1380 JANA" - 65
Jag var och tittade på denna kaross. Vad jag kunde se var det en tidig 54 och ingen 46. Bakpartiet, dörrarna och centrumtunneln mot intrumentbrädan stämde inte för att vara en 46. Chassinr. tyder oxå på en tidig 54 då chassinr. på 46orna slutade runt 0650 och dom tidiga 54orna börjar på 0650.
Ah , man såg inte riktigt så mycket på bilderna jag fick . .
Fortfarande att hellre renovera nära original med tanke på priserna som det begärs för europor
Tex 150 - 200 000 för S2 & TC
200 000 + för S1 (enda S1a som jag hittade var i tyskland och i halvtaskigt skick komplett för ca 220 000)
Iallafall priserna som begärs i Tyskland / Danmark
Andreas Tysk
Lotus Europa S1 - 68
MGB GTSR - 70
Mini Van "1380 JANA" - 65