Page 1 of 1

Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Sun 23 Oct, 2016 08:25
by Flerro
Tips och rekommendationer på bra verkstäder för service runt Stockholm och Mälardalen? Det gäller en nyare Lotus med kompressormatad V6a från Toyota/Lexus.

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Sun 23 Oct, 2016 10:14
by Göran
Även om det är en bit dit så rekommenderar jag Bilhallen i Mjölby som är den enda auktoriserade Lotusverkstaden i landet. Men de är grymt bra och trevliga! Jag åker själv dit för service den 1/11.

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Sun 23 Oct, 2016 14:44
by Flerro
Ska bara göra A service, så jag åker inte över 40 mil för det. I så fall måste de vara grymt trevliga och ha riktigt gott kaffe ;)
Skulle helst vilja göra den själv, men nu när bilen är relativt ny så måste man väl försöka få alla stämplar i boken.
Beställer nog filter, olja, etc. och låter någon oberoende och ansedd firma i närheten göra jobbet.

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Sun 23 Oct, 2016 15:49
by Göran
Flerro wrote:........måste de vara grymt trevliga och ha riktigt gott kaffe ;).
Det är dom och det har dom ;)

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Mon 24 Oct, 2016 10:04
by Nillet
När det gäller motor-service borde väl närmaste Toyota-verkstad var ett bra tips (om det inte skall vara auktoriserad service i Mjölby)?

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Mon 24 Oct, 2016 20:22
by Per Mo
Jag har servade min Elise på Toyota här i stan första gången och det enda de hade åsikter om var att det var lite trångt runt motorn. Efter det har jag lämnat in den på Mekonomen och Bilservarn pga de ligger närmare jobbet. Hade jag haft en nyare eller inte haft standardmotor så hade jag tagit turen till Mjölby.

Re: Service nyare Lotus runt Stockholm och Mälardalen

Posted: Tue 08 Nov, 2016 11:22
by AZAD
jag har i flera år åkt ner till Mjölby från stockholm.
Åker man tidigt så man är där när dom öppnar så kan man äta frukost under tiden och vara hemma i stockholm till lunch eller ta servicen i samband med en körning på Mantorp.