Page 1 of 1

Tips för händig: Isuzu Piazza Turbo -89

Posted: Sun 13 Mar, 2011 23:18
by oodsell
Om du behöver något med Lotusanknytning att transportera familjen i så finns här ett tips. Den ser ut att ha lite rost och behöver kanske lite omvårdnad, men går säkert att köpa för 5000 kr.
Jag har ju som en del vet en liknande bil i gott skick (se Winner's Choice nr 1/10), och det vore synd om denna gick till skrot. Det är en väldigt trevlig bil, som Lotus har varit inblandad i ("handling by Lotus").

http://www.blocket.se/vastmanland/Isuzu ... ?ca=20&w=3

Re: Tips för händig: Isuzu Piazza Turbo -89

Posted: Mon 14 Mar, 2011 13:09
by Falk
Jag tipsade en kollega om denna bilen.  :up:
Han har varit i kontakt med säljaren och ska som det verkar åka och kika på den.
Uppenbarligen är skicket ganska långt från "mint" och den har inte varit besiktigad på ett bra tag...

Vad jag förstår är tanken, om det blir "affär", primärt att rädda bilen undan skrotningdöden. Lite snickrande för att passera bilprovningens nålsöga blir det nog. Lite trolleri med plåt och svets krävs antagligen.
Om jag känner min kollega rätt kan det nog bli ett och annat trackdaybesök och kanske några svängar i konbanan med den så småningom när han tittat över den.

:steer:

Re: Tips för händig: Isuzu Piazza Turbo -89

Posted: Mon 14 Mar, 2011 21:30
by Falk
Falk wrote:...om det blir "affär"...

Som f.d Opel Speedsterägare kunde han inte motstå Lotusvibbarna, så det blev affär...  :up:

Image

:steer:

Re: Tips för händig: Isuzu Piazza Turbo -89

Posted: Mon 14 Mar, 2011 23:16
by oodsell
Lasse: Kul att någon förbarmade sig över denna "oslipade diamant" som det brukar stå i husannonser. Det är säkert en hel del jobb att få den i fint skick, men för det tänkta priset så är det säkert värt att bevara den för eftervärlden. Din kompis får gärna höra av sig om han behöver info och tips om bilen. Det finns en hel del info på nätet och t ex en klubb i England för dessa bilar: http://www.iptoc.com